Pečeň je najväčší orgán brušnej dutiny. V ľudskom tele zohráva dôležitú úlohu, keď napomáha metabolizmu, detoxikuje organizmus a slúži ako zásobáreň glykogénu. Jej správne fungovanie pozitívne vplýva na celkový zdravotný stav človeka.

Viete kde by ste vo svojom tele hľadali pečeň? Je dobre ukrytá za bránicou v pravej hornej časti brucha. U priemerného človeka dosahuje hmotnosť až 1,5 kg a vďaka svojej úlohe má úžasnú regeneračnú schopnosť. Ako jediný ľudský vnútorný orgán dokáže dorásť.

Ako pečeň funguje

Rýchla regenerácia pečene má svoje opodstatnenie. Každú minútu cez ňu pretečie 1,4 litra krvi. Túto životodarnú tekutinu čistí od všetkých toxínov a jedov. Bez svojej regeneračnej schopnosti by škodlivé látky pečeň poškodili a tá by stratila svoju funkciu. Následkom by bola smrť.

Lekári často označujú pečeň ako chemickú továreň. Pomáha totiž spracúvať tuky, cukry a bielkoviny, ktoré sa do nej dostávajú z tráviaceho ústrojenstva. Zároveň vylučuje žlč, produkuje množstvo enzýmov, upravuje hladinu cholesterolu a slúži tiež ako zásobáreň energie.