S príchodom teplých dní sa objavuje čoraz viac hmyzu. Nejde však len o otravné muchy. Čoraz aktívnejšie sú aj osy, komáre alebo sršne. Preto sa zvyšuje riziko, že pri vonkajších aktivitách príde k uštipnutiu hmyzom. V takomto prípade treba vedieť, ako správne postupovať.

Príznaky uštipnutia osou, včelou a ďalším hmyzom

Poznáme tieto štyri najčastejšie uštipnutia hmyzom: 

  • Uštipnutie osou a sršňom – sprevádza ostrá a silná bolesť v mieste bodnutia. Koža následne sčervená a opuchne. Tento stav pretrvá bez vonkajšieho zásahu niekoľko hodín.
  • Uštipnutie včelou – je podobné ako v prípade uštipnutia osou. Včela však v mieste vpichu zanecháva aj žihadlo s tzv. jedovým vačkom, ktoré je potrebné vytiahnuť napríklad pinzetou. 
  • Uštipnutie komárom – poznáme zrejeme všetci dobre. Prejavuje sa výrazným svrbením v mieste bodnutia a miernym zdurením kože. 
  • Uštipnutie kliešťom – je zákerné, nakoľko ho spočiatku vôbec necítime. Až po niekoľkých hodinách, keď sa kliešť poriadne prisaje, môže telo reagovať svrbením na mieste uštipnutia.

Reakcie tela na uštipnutie osou a iným hmyzom

Ľudské telo reaguje na každé uštipnutie hmyzom inak. Spomínali sme, že pri komárovi postihnuté miesto iba svrbí a vytvorí sa drobná vyrážka. Oveľa horšie však pôsobí štípanec od včely alebo osy. Okrem opuchu postihnutého miesta môže uštipnutie spôsobiť aj alergickú reakciu spôsobenú jedom hmyzu. Tá v niektorých prípadoch vzniká aj u ľudí, ktorí nie sú alergici.

Horší dopad však má napríklad poštípanie osou pôsobí na ľudí, ktorí už alergiu na uštipnutie hmyzom majú. Takúto alergickú reakciu rozdeľujeme podľa závažnosti reakcie na 5 stupňov:

  1. Ťažká lokálna reakcia – na mieste bodnutia dochádza k ťažkému opuchu.
  2. Ľahká celková reakcia – prejavuje sa nevoľnosťou, svrbením po celom tele.
  3. Mierna celková reakcia – dochádza k opuchu tváre, bolesti brucha, závratom a nutkaniu na zvracanie.
  4. Ťažká celková reakcia – k predchádzajúcim príznakom sa pridáva aj zastretý hlas, omámenosť a pocit sťaženého dychu.
  5. Anafylaktický šok – ide o závažný stav, ku ktorému môže dôjsť už v priebehu 3 až 30 minút. Okrem spomínaných príznakov sa prejavuje aj zmodraním pier a prstov na rukách. Dochádza k poklesu krvného tlaku a kolapsu. V takomto prípade treba okamžite treba volať záchrannú službu.

Prvá pomoc pri uštipnutí 

Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom vychádza z toho, čo dotyčnú osobu poštípalo a potom či je alebo nie je alergická na jed hmyzu.

V prípade štípanca od komára môžete miesto natierať chladivým gélom alebo octanovou masťou. Pokiaľ chcete ísť prírodnou cestou, môžete na postihnuté miesto priložiť rozkrojenú cibuľu. Treba ju však aplikovať čo najrýchlejšie od doby, kedy došlo k poštípaniu.

Zahryznutého kliešťa je dôležité čo najskôr celého vybrať. Následne je potrebné ranu dezinfikovať. Pokiaľ sa vám nepodarí kliešťa odstrániť, vyhľadajte lekársku pomoc. V priebehu nasledujúcich dní je nutné ranu kontrolovať. Mala by sa rýchlo prirodzene zahojiť. Pokiaľ však rana zostáva začervenaná, treba čo najskôr navštíviť obvodného lekára.

Pokiaľ nie ste alergický na jed hmyzu, môžete pri uštipnutí osou, včelou alebo sršňom postupovať rovnako v prípade štípanca od komára. Prípadný opuch a bolesť by mala v priebehu niekoľkých hodín ustúpiť. 

V prípade, že alergický ste, mali by ste so sebou vždy nosiť lekárničku prvej pomoci s účinnými liekmi proti alergickej reakcii ako sú kortikoidy, antihistaminiká, adrenalínové pero atď. Po uštipnutí hmyzom potom postupujte podľa odporúčaní vášho lekára. 

Prevencia pred uštipnutím hmyzom

Najlepším spôsobom, ako sa vyvarovať bolestivým štípancom od hmyzu, je prevencia. V prírode alebo pri večerných posedeniach na terase by ste mali byť vyzbrojení repelentom. Samozrejmosťou by mali byť sieťky na oknách v domácnosti. Počas teplých dní, kedy je hmyz obzvlášť aktívny, by ste nemali používať príliš výrazné parfémy, krémy na opaľovanie a šampóny. 

A najdôležitejšia rada na záver. Pokiaľ sa dostanete do blízkosti osy, včely alebo sršňa, treba zachovať pokoj a rozvahu. Rýchlymi pohybmi, mávaním rukami môžete tieto lietajúce živočíchy vyprovokovať k útoku. Stačí preto chvíľku počkať a sami odletia preč.