Patríte medzi kávičkárov, ktorí si radi doprajú svoju “čiernu vodu”? Patrí to neodmysliteľne k vášmu každodennému rituálu? A počuli ste už o zelenej káve? Prečítajte si základné informácie o tom, čo to je, aké špecifické účinky má a prečo sa ju určite oplatí vyskúšať.

Zelená káva je taktiež produktom získaným z kávových zŕn. Avšak – na rozdiel od typickej čiernej kávy – sa tieto zrná pred prípravou nápoja nepražia. Teda kávové zrná sú vo svojej prirodzenej podobe zelenej farby. Tým, že sa kávové zrná nepražia, však získavajú okrem zelenej farby aj iné špecifické účinky.

Špecifické účinky zelenej kávy

Najväčším rozdielom prípravy kávy z pražených zŕn a tých nepražených je, že pražením dochádza k čiastočnému spracovaniu a likvidácií niektorých zložiek kávového zrna. Nepražené zrno – teda kávové zrno vo svojej prirodzenej forme – obsahuje množstvo minerálov, kyselín a vitamínov.

Zelená káva a jej účinky sa týkajú prevažne týchto látok. Ide o veľké množstvo nenasýtených a mastných kyselín všeobecne, antioxidantov, kyseliny chlorogénovej, polyfenolov, fytozlúčenín, olejových zložiek a vzácnych prírodných cukrov. To sa prejavuje v dvoch najžiadanejších účinkoch zelenej kávy – prečistenie organizmu antioxidantmi a výrazná pomoc pri chudnutí. Aj preto je zelená káva i v súčasnosti obľúbeným výživovým doplnkom mnohých ľudí.

Plody zelenej kávy pred jej zberom
Plody zelenej kávy pred jej zberom • amslerPIX, Flickr

Zelená káva na chudnutie

Nápoj zo zelených nepražených kávových zŕn teda napomáha k znižovaniu telesnej váhy. Zelená káva je dobrá na chudnutie z viacerých hľadísk. Tým, že sa tieto kávové zrná nepražia, obsahujú v sebe vysokú mieru kyseliny chlorogénovej (známa pod značkou CGA). Tá v našom tele jednak urýchľuje spaľovanie tukov a celkovo zlepšuje fungovanie nášho metabolizmu, no tiež výborne znižuje chuť do jedla.

V roku 2011 sa skončil prieskum dôkazov za extraktom zo zelených zŕn:

„… výsledky týchto skúšok sú sľubné, ale všetky tieto štúdie sú zlej metodologickej kvality. Na vyhodnotenie užitočnosti GCE ako nástroja na chudnutie sú potrebné prísnejšie skúšky.“

Igho Onakpoya, Rohini Terry a Edzard Ernst, zdroj

Detoxikácia

Ako sme už spomenuli, zelená káva pomáha aj pri detoxikácií nášho organizmu. Antioxidanty, ktoré sa nestratia pražením kávových zŕn, spomaľujú proces starnutia. Zároveň – a to je dôležité aj v rámci prevencie ochorení ako je napríklad rakovina – napomáha k vyplaveniu nebezpečných toxínov z tela.

DETOXIKÁCIAje starostlivosť o zdravie a preto treba svoje telo nakopnúť a očistiť aj zvnútra.✅ Prečo si ho dopriať?•…

Uverejnil používateľ etreneri.sk Utorok 20. augusta 2019

Energia

Nepražené zrná kávy v sebe taktiež obsahujú látku kofeín. Preto aj zelená káva vám po jej konzumácií dodá energiu potrebnú napríklad na fyzické cvičenie, alebo neočakávaný pracovný víkend. Rozdielom oproti rozšírenej klasickej “čiernej” káve je ten, že jej prirodzená nepražená forma – zelená káva – postráda typickú výraznú chuť a arómu kávy praženej. Aj preto mnoho ľudí uprednostňuje zelenú kávu v tabletkách.

Ďalšie výhody a nevýhody zelenej kávy

Medzi ďalšie pozitívne účinky zelenej kávy patrí aj prevencia a priama pomoc pri cukrovke druhého typu. Tiež sa ju odporúča piť ak máte problém s vysokým krvným tlakom. Okrem zdravotných účinkov je zelená káva obľúbeným nápojom prevažne žien. A to z dôvodu, že napomáha rozvíjať aj fyzickú krásu.

Ako sme už spomínali, zelená káva má pozitívny vplyv pri spomaľovaní procesov starnutia. Veľmi úspešne eliminuje a zabraňuje tvorbe vrások. Taktiež suchej pleti, či línií na tvári, ktoré sú typické pre pokročilejší vek.

Vysoký obsah vitamínu C a E – spolu s vápnikom, železom a selénom – priaznivo vplýva na vlasy a nechty. Udržiava ich zdravé a plné života. Zelená káva tiež úspešne zabraňuje tvorbe celulitídy.

Nežiadúce účinky zelenej kávy

Zelená káva nie je v rámci tejto témy odlišná od jej praženej verzie. Tiež sa ju neodporúča konzumovať v nízkom veku, ani v príliš veľkých množstvách. Medzi rizikové skupiny, ktoré by mali byť pri pití zelenej kávy obozretné, patria tehotné ženy, diabetici a už spomínané deti. Ak ste alergik, odporúča sa užívanie zelenej kávy najprv prediskutovať so svojim lekárom.

Ako a kedy ju piť

Príprava zelenej kávy a jej dávkovanie je témou, ktorá sa odvíja od vašich osobných špecifík – ako telesných, tak aj vašich cieľov, ktoré má pitie tohto nápoja podporiť. Pozrime sa teraz na všeobecné odporúčania a zdieľané praktiky.

Jednou z nich je pitie zelenej kávy ráno a na lačný žalúdok. Ideálne približne pol hodinu pred prvým jedlom. Pokiaľ chcete podporiť účinok na znižovanie telesnej váhy, odporúča sa v období jej dlhodobejšieho užívania vyhýbať vyslovene ťažkým, mastným jedlám a dodržiavať pitný režim.

Taktiež aj pre maximalizovanie antioxidačných účinkov (vrátane tých chudnúcich) je vhodné celkovo upraviť svoj životný štýl. Okrem zdravej stravy sa odporúča aj viac športovať, resp. dodržiavať pravidelný pohyb, vyhýbať sa cigaretám a alkoholu.

zelená káva

Na výber je viacero typov

Ak sa rozhodnete vyskúšať zelenú kávu, vedzte, že existuje jej viacero druhov. Mimo bio kávy na trhu dostanete množstvo ochutených variácií tohto produktu. Napríklad existuje zelená káva ochutená škoricou a iné. Dôvodom je najmä slabá, resp. nevýrazná chuť tohto nápoja oproti jej “čiernej” verzií.

Ak ste “starý kávičkár” a zelenú kávu chcete začať používať kvôli jednému z jej zdravotných účinkov, nemusíte prestať piť kávu z pražených zŕn. Ako sme už spomínali, na trhu dostanete výťažok zo zelených kávových zŕn aj v podobe tabliet.